» Hakkımızda
» Tarihçemiz
» Misyon & Vizyonumuz
» Tanıtım Filmimiz
» Haberler & Duyurular
» Fotoğraf Galerisi
Tarihçemiz

Sözaş - Sönmez Züccaciye A.Ş.

İlk adıyla Sönmez Ticaret olan SÖZAŞ 1981 yılında birbirinden azimli ve çalışkan yedi kardeş tarafından kuruldu. En büyük sermayeleri birbirine bağlılıkları, azimleri, çalışkanlıkları ve de en önemlisi birbirlerine  olan saygılarıydı. Hedefleri yılmadan, usanmadan en iyisi olmak için çalışmaktı.

Erzurum mahalle başı semtinde açmış oldukları iş yerinde çevre ilçelere Erzurum 'da ki toptancılardan aldıkları züccaciye, plastik, hırdavat vb. ürünler satarak ticari hayatlarına başladılar. Amaçları kendi sektörlerinde en iyisi ve mevcut pazarda söz sahibi olmaktı.

İlerleyen zaman içerisinde işlerini daha da genişletmek  ve kendi sektörlerinde büyümek isteyen yedi kardeş İstanbul, Kayseri, K.maraş, Gaziantep illerindeki imalatçılardan direkt birinci el mal almaya başladılar. Servis araçlarıyla bizzat kendileri Doğu Anadolu piyasasına açılarak kısa süre içerisinde doğu piyasasında söz sahibi olmaya başladılar. Geçen zaman içerisinde başta Paşabahçe olmak üzere bazı bayilikler de alarak işlerini daha da genişlettiler. Müşteri memnuniyetini ilke edinen kuruluş kısa bir süre içerisinde müşterilerinin güven ve saygınlığını kazandı. Sağlam ve dürüst ticareti sayesinde üretici firmalar kuruluşa mal satmak için adeta birbirleriyle yarışıyorlardı.

Zamanla pazar alanlarını genişleten firma, her alanda daha da gelişerek Erzurum 'da ikinci ve üçüncü işyerlerini de açtı. 1996 yılında kurumsallaşma yolunda ilk adım atılarak SÖZAŞ SÖNMEZ ZÜCCACİYE A.Ş. 'yi kurdu. Bu tarihten sonra ekonomik anlamda da daha güçlenen firma ürün yelpazesini de genişleterek ihracata başladı. Başta Paşabahçe ürünleri olmak üzere Azerbaycan ve İran 'a satış yapmaya başladı.

2000 yılında İstanbul 'dan İstanbul ve Türkiye piyasasına açılmak için İstoç 'taki (İstanbul toptancılar çarşısı) yerlerini açtılar. Burada özellikle dönemin önemli pazarları olan Tahtakale ve mercan piyasasında dalgıç, fantom, lider, görgel v.b firmaların ürünlerini satarak piyasada tanınmaya başlayıp güven kazanarak dikkat çeken bir kuruluş halini aldılar.

2002 yılında sadece kendilerine ait olan öz sermayelerini kullanarak Erzurum 'da 7500 m2 kapalı alana sahip SÖZAŞ TİCARET MERKEZİ adlı plazalarını faaliyete geçirdiler. Sözaş yeni işyerlerinde keni pazarını daha da genişletmek için Erzurum da faaliyetine burada devam etmektedir.

2007 yılında firma İstanbul'da tamamı kendisine ait olan  İstoç (istanbul toptancılar çarşısı)çıkışında  5.000 m2 kapalı alana sahip ikinci büyük işyerleri olan SÖZAŞ plazayı faaliyete koydu ve daha da etkili bir şekilde Türkiye piyasasına açıldı. İstanbul 'da ki faaliyetlerine burada devam etmektedir.

İnsan Kaynakları  |  İletişim ve Ulaşım Bilgileri  |  Fotoğraf Galerisi Anasayfa
Her Hakkı Saklıdır. © 2006 - 2009
Tasarım ve Programlama